Pasiruoškime paukščių auginimo sezonui

Paukščių auginimas – tai atsakingas ir nemažo pasiruošimo reikalaujantis procesas!

 

Norint, kad maži viščiukai būtų sveiki ir priaugtų reikiamo svorio, svarbus kiekvienas paukščių auginimo žingsnis, nuo pasiruošimo prieš atvežant viščiukus iki paskutiniųjų auginimo dienų. Siekdami geriausios paukščiukų auginimo patirties, dalinamės su jumis pagrindiniais auginimo technologijos etapais, kurie yra parengti remiantis mūsų specialistų rekomendacijomis.

Kaip pasiruošti paukščiukų atvykimui?

Svarbiausia tinkamai paruošti paukštidės patalapas:

  • išplauti ir išdezinfekuoti auginimo patalpas, šėryklas, girdyklas ir kitą inventorių;
  • sušildyti auginimo patalpas – šildymą reikėtų palaikyti mažiausiai 24 val. iki paukščiukų atvykimo, kad būtų stabilizuota temperatūra ir santykinis oro drėgnis. Patalpoje turi būti tokie temperatūros ir drėgnio parametrai: oro temperatūra 30°C, santykinis oro drėgnis 60-70 %, grindų temperatūra 28-30°C;
  • pripildyti lesyklas, kad paukščiukams atvykus, lesalas būtų paruoštas. Būtina užtikrinti, kad paukščiukai nuolatos turėtų švaraus vandens (temperatūra turėtų būti 18-21°C;
  • tolygiai pakloti kraiką, kad jo sluoksnis būtų apie 2-5 cm.


Sekantis etapas – paukščių atvykimas.

Prieš patalpinant viščiukus į paukštidę, patikrinkite mikroklimato parametrus (temperatūrą, oro drėgnį, ventiliaciją). Šie faktoriai stimuliuos lesimą ir vandens suvartojimą. Patalpinę paukščiukus, sugrįžkite jų elgesio patikrinti po 1-2 valandų. Svarbu atkreipti dėmesį, ar mikroklimato sąlygos yra optimalios, ar pakankamai lesalo ir vandens yra kiekvienam paukščiukui. Taip pat pravartu pasverti kontrolinę paukščių grupę ir apskaičiuoti vidutinį paukščiuko svorį. Kituose etapuose bus lengviau sekti svorį ir įvertinti lesalo bei vandens suvartojimą.

Paukščiukų nuo 0 iki 3 dienų priežiūra paukštidėje. Svarbu patikrinti, ar paukščiai lesa, geria vandenį ar užtenka lesalo. Pirmąsias septynias paras labai svarbu paukščiukams užtikrinti 23 val. šviesos ir 1 val. tamsos režimą. Taip pat svarbu nuolat tikrinti mikroklimato parametrus: patalpos temperatūra turėtų būti 30-32°C, santykinis oro drėgnis – 60-70%.

Viščiukams augant, paukštidės temperatūra taip pat tuti būti reguliuojama: 4 – 6 dienomis 27-28 °C, 7 – 13 dienomis 25-26 °C, 14 – 20 dienomis 23-25 °C (15 d. 24-25°C, 18 d. 23-24°C), 21 – 27 dienomis 21-23 °C (21 d. 22-23°C, 24 d. 21-22°C). Santykinis oro drėgnumas išlieka toks pats 60-70%.

Kas savaitę, reikia pasverti mažiausiai 1% paukščių. Paukščiukams augant, paukštidė turi būti pritaikoma pagal jų poreikius, reikia sureguliuoti lesyklų ir girdyklų aukštį priklausomai nuo paukščių dydžio.

7 – 12 d. augimo periodu svarbu užtikrinti jau ne 1 valandos, o 4 valandų tamsos režimą.

Labai svarbu, kad paukščiai gautų visaverčius lesalus, taip bus užtikrintas jų sveikatingumas ir augimas. Savų grūdų į racioną galima įtraukti 14 – 20 d. augimo periodu.

Dėmesio – jei paukščiai pradėjo „lesti“ vienas kitą, vadinasi trūksta vitaminų. Tokiu atveju būtina įvertinti lesalo kokybę ir racioną subalansuoti taip, kad paukščiai gautų pakankamai visų jiems reikalingų medžiagų.

Atsakingas rūpestis paukščiuku garantuos jums sveiką, maksimalų priesvorį turintį broilerį auginimo ciklo pabaigoje.

 

Rekomenduojame šiuos lesalus pagal broilerių augimo periodą: