APIE ĮMONĘ
Naujienos
Kaip energiją paversti gausiu primilžiu?2019-06-07

 

Karvės organizme, iš paprastų junginių, susidarant sudėtingiems, energija yra sunaudojama. Skaidantis angliavandeniams, baltymams ir riebalams, atsipalaiduoja sukaupta energija. Taigi, medžiagų apykaita yra glaudžiai susijusi su energijos apykaita.

Gyvūnų organizme vykstant fiziologiniams procesams, sunaudojama ne visa atsipalaidavusi energija, o tik jos dalis. Likusi laisva, nepanaudota, virsta termine ir iš organizmo išskiriama šilumos pavidalu.

Medžiagų apykaitos metu visą laiką kinta energijos formos. Skylančių organinių junginių cheminė energija atsipalaiduoja ir virsta kitomis formomis (žr. schemą).

 

Įvertinti pašare energiją - vadinasi, pagal pašarų bei pašarinių žaliavų energinio mato vienetą kuo tiksliau prognozuoti gyvūno produktyvumą. Ir atvirkščiai, turi būti įmanoma apskaičiuoti reikalingą pašarų energijos kiekį tam tikram gyvūno produktyvumui pasiekti. Taigi pašarų vertė ir poreikio nustatymas yra glaudžiai susiję, kai kalbama apie pašarų energinio vertinimo sistemą. Pašarų vertė ir gyvūnų reikmė turi būti išreikšti tais pačiais vienetais.

Pieninėms karvėms skaičiuojama neto energija laktacijai (NEL).
Neto energija (NE) gaunama iš apykaitinės energijos atėmus energiją kūno temperatūrai palaikyti. Neto energija susideda iš energijos produkcijos sintezei ir medžiagų apykaitai. Ji skirstoma į NEm - gyvybinėms funkcijoms palaikyti, NEg - priaugimui, NEr ir NEp - riebalų ir proteinų sintezei, NEl - laktacijai, NEg energiją dauginimosi procesams palaikyti.
Ar galima padidinti energijos kiekį karvių racione, papildomai duodant riebalų - tai labai svarbus klausimas, kalbant apie melžiamų karvių produktyvumą laktacijos periodu. Viena vertus, turime gerinti aukšto produktyvumo karvių vaisingumą ir sveikatingumą, kita vertus, turime gauti ir tam tikrą pieno kiekį, kuriame būtų tam tikras pieno riebalų kiekis.


 

© 2021 LITAGRA. Visos teisės saugomos.
Made by:
Klauskite mūsų

0
0
0
0
0